среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy sztachety PVC na plot i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztachetki z plastiku na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o równych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastikowe stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastykowe na plot i bramkę sztachetowa stawia się z kamieni różnego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z fragmentów o nierównych konturach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, iżby postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenie Winylowe należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий