понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli po prostu ��ywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, natomiast częstokroć służą i za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenie z plastyku stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Wiele czaru maja tez takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie są w skwerze, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, lecz potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastyku z Rogoźna zdołają być nadzwyczaj smukłe, lecz powinno się je cyklicznie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie wyznacza się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий